Codzienność we Francji Podróże - małe i duże

Wybrałam swoje miejsce na świecie

7 grudnia 2015
92H_edited

Wyjazd w jakieś ciepłe miejsce z palmami rozważałam odkąd pamiętam. W Polsce nigdy nie podobała mi się pogoda. :)

Nie ma tu dramatycznej historii polki, która całe życie się starała, a zły kraj rzucał jej kłody pod nogi. Wiele bym zmieniła w swojej ojczyźnie, ale nie mogę powiedzieć, że żyło mi się źle. Oboje z M. mieliśmy pracę. Siedzieliśmy sobie w ładnym M3 na nowo-wybudowanym osiedlu, co jakiś czas planując wakacje. No aleeee ja chciałam palmy… Nie przez dwa tygodnie na urlopie, ale codziennie. Chciałam zimą zarzucać trampki i cienką kurteczkę. Chciałam po pracy popatrzeć w morze… Do szczęścia potrzebuję słońca, a jak do tego dochodzą jeszcze malownicze krajobrazy, klimatyczne zabytkowe kamienice, pyszna kuchnia i tętniące życiem kawiarnie to nic mi więcej nie potrzeba.

Kierunek Francja

francja

 

Jak już wiedziałam, że wyjadę to trzeba było zdecydować gdzie. Jakiś czas poważnie rozważałam Hawaje. Poza palmami chciałam wysoce rozwiniętego gospodarczo kraju, opieki medycznej na wysokim poziomie, dobrej edukacji dla córki i stabilnej sytuacji politycznej. A egzotyka z tym często nie idzie w parze. Dlatego też na wstępnie odpadały wszystkie Filipiny, Seszele i inne Malediwy. Hawaje wpisywały się w te opcje, ale…
Wadą należących do USA wysp była wizja upierdliwego starania się o wizę na stały pobyt i pozwolenie na pracę. Poza tym to koniec świata i daleko od rodzinki. Niewykluczone, że jeszcze kiedyś wrócimy do tego pomysłu, jednak „na teraz” palcem po mapie wraz z M. szukaliśmy innego miejsca. Szukaliśmy, szukaliśmy i znaleźliśmy. Z całego świata wybraliśmy Niceę.
To mega miejscówka – południe Francji, lazurowe morze, piękne wzgórza, ciepły klimat, wspaniała architektura, wąskie uliczki, pyszna śródziemnomorska kuchnia, bogata oferta kulturalna, cudowne i zróżnicowane krajobrazy… Mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Tu jest wszystko co kocham.
Szacuje się, że w ciągu roku jest tu ponad 320 słonecznych dni. Ogromnym plusem jest lokalizacja. Zaraz obok znajduje się Cannes, Saint Tropez, Prowansja czy Korsyka, a i do pięknej włoskiej Ligurii jedyne 30 kilometrów. Do tego dochodzą szybkie połączenia do Rzymu czy Barcelony… Lot do Polski trwa trochę ponad 2 godziny. Brak śniegu? Żadem problem. Jako fani sportów zimowych bardzo cieszy nas fakt, że mamy stąd półtorej godziny jazdy do dużego kurortu w Aplach.

Nie wybrałam Francji. Wybrałam Lazurowe Wybrzeże. Żadna inna lokalizacja w kraju nad Sekwaną nie wchodziła w grę…

Na Lazurowe Wyżebrze co roku przejeżdża 10 milionów turystów. Teraz my tu mieszkamy. Jest pięknie – potwierdzone info.

You Might Also Like