Podróże - małe i duże

Sportowe emocje, zwiedzanie, relax i lokalna kuchnia – czyli Euro 2016 w Nicei

28 maja 2016

Już 10 czerwca we Francji rozpoczną się Mistrzostwa Piłki Nożnej Euro 2016. Cztery mecze zostaną rozegrane w Nicei, w tym spontanie Polska – Irlandia Północna, 12 czerwca. Wiele rodaków wybiera się do stolicy Lazurowego Wybrzeża wspierać naszą drużynę z trybun nicejskiego stadionu Allianz Riviera. Ostatnio dostaję sporo wiadomości z prośbami o wskazówki dotyczące, zarówno atrakcji przygotowywanych na Euro, jak i samego miasta. Mam nadzieje, że pomoże wam ten mały przewodnik.

fot. Allianz Riviera

Wszystkie mecze w Nicei zostaną rozegrane na Stadionie Allianz Riviera. Wybudowany w 2013 roku obiekt pomieści 35 tysięcy kibiców. Ciekawostką jest, że nicejski stadion chwalony jest za używanie najnowocześniejszych innowacji technologicznych, związanych z używaniem odnawialnych źródeł energii. Allianz Riviera nazywany jest nawet jednym z najbardziej pro-ekologicznych stadionów świata.

Obiekt znajduje się w dzielnicy Saint-Isidore, w zachodniej części miasta, niedaleko lotniska.

Jeśli szukacie informacji o dojeździe, czy środkach transportu zarówno w Nicei, jak i innych miastach gospodarzach, znajdziecie na stronie Przewodnika Kibica GoEuro. Tym, którzy odwiedzają tylko Lazurowe Wybrzeże polecam zajrzeć na bezpośrednią stronę poświęconą Nicei.

Strefa kibica zostanie zorganizowana w samym sercu miasta, w Ogrodzie Alberta I (fr.: Jardin Albert 1er). Park znajduje się tuż przy słynnej Promenadzie Anglików. Wejście do strefy będzie znajdować się zarówno od strony Placu Masséna, jak i przy plaży. Na miejscu mają zostać ustawione dwa ogromne ekrany o powierzchni 77 metrów kw., a plac pomieści 10 tysięcy fanów.

Kibice będą mogli przebywać w ogrodzie od godziny 13.00 do północy. Nicejska strefa kibica będzie czynna od początku do końca rozgrywek. Ze względu na napiętą sytuacje związaną ze stanem wyjątkowym i wzmożonymi kontrolami bezpieczeństwa, warto wziąć pod uwagę, że wejście do strefy może wiązać się z oczekiwaniem w kolejce.

graf. fanzone.nice.fr

Dodatkową atrakcją będzie Strefa Animacji Sportowych. Zostanie ona zorganizowana na Promenadzie Anglików (Quai des États-Unis). Wychodząc ze strefy kibica od strony plaży kierujcie się w lewo. Tam będą czekać na was takie atrakcje jak mecze piłki plażowej, stoisko muzeum sportu, gry komputerowe, konkursy, występy i wiele innych.

graf. fanzone.nice.fr

 

Weekend w Nicei – zwiedzanie, wypoczynek, lokalna kuchnia

 

1. ZWIEDZANIE – najważniejsze punkty, które obejdziecie w jeden dzień

Lokalizacja obu stref nie jest przypadkowa. Organizatorzy przyznali, że duże znaczenie w wyborze miejsca miała niewielka odległość do Starego Miasta, które znane jest z dużej ilości pubów ze sportową atmosferą. Osoby, które chcą zasmakować nocnego życia stolicy Lazurowego Wybrzeża, śmiało mogą kierować się właśnie w stronę Vieux Nice. Poza tym znajdziecie tam wiele restauracji, galerii czy sklepów z pamiątkami i lokalnymi wyrobami. Nicejska „starówka” to także jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. Miejsce zachwyca zabytkami, architekturą i klimatem.

Wart uwagi jest także znajdujący się na Starym Mieście market Cours Saleya, szczególnie w poniedziałki gdy odbywa się tam „pchli targ” i „targ kwiatowy”. Można wtedy nie tylko podziwiać piękne kwiaty, ale także zakupić unikalną pamiątkę z podróży. Po południu stragany znikają i ich miejsce zastępują ogródki restauracyjne.

Po zwiedzeniu Starówki zachęcam do wejścia na położne tuż obok Wzgórze Zamkowe (fr.: Colline du Château) znajdujące się między portem, a Promenadą Anglików. Schodów do pokonania jest sporo, ale widok z góry zapiera dech w piersiach. Na wzgórzu znajduje się wart uwagi zabytkowy cmentarz (Cimetière Israélite). Po zwiedzeniu warto wybrać mniej uczęszczane zejście na wschodnią stronę miasta. Tym sposobem od razu znajdziecie się w nicejskim Porcie.

Po obejrzeniu jachtów kierujcie się ulicą Cassini (fr. rue Cassini) na najstarszy miejski plac – powstały w 1773 roku Plac Garibaldiego (Place Garibaldi).

Tuż obok znajduje się kolejne warte uwagi miejsce – MAMAC, czyli Le Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain. Jest to muzeum sztuki nowoczesnej. Ta forma sztuki jak wiadomo jest bardzo specyficzna, ale ma swoich amatorów. Osoby interesujące się tematem na pewno nie będą zawiedzione. Wielkim plusem miejsca są tarasy widokowe na ostatnim piętrze budynku. „Roof top” można obejść dookoła oraz odpocząć na wygodnych fotelach. Moim zdaniem to najlepsze miejsce, by zobaczyć piękną panoramę miasta w całej okazałości. Amatorzy fotografii będą zachwyceni.

Następnie warto na chwile przystanąć w parku na Promenade du Paillon. (Promenada zaczyna się tuż przy muzeum i ciągnie aż do słynnego Placu Masséna, który jest kolejnym turystycznym „must see”.)

Szczególnie polecam miejsce osobą podróżującym z dziećmi. Bogato wyposażony plac zabaw na pewno sprawi, że pociechy będą zachwycone. Na miejscu są także parowe fontanny, szczególnie przyjemne podczas upalnych dni, których tutaj nie brakuje. Nie liczyłabym bym jednak na ciszę i spokój w tym miejscu. Do parku bardzo chętnie przychodzą zarówno mieszkańcy jak i turyści. Niezależnie od pory roku najczęściej jest głośno i wesoło. W całym parku można także skorzystać z darmowego wifi.

Po wyjściu na Plac Masséna chętni mogą skierować się w Avenue Jean Médecin, najbardziej znaną ulicę handlową z Nicei.

 

2. WYPOCZYNEK

Jeśli jesteście nastawieni na plażowanie, to poza główną plażą przy promenadzie, możecie rozważyć także bardziej kameralne małe zatoczki zlokalizowane przy Boulevard Franck Pilatte (w okolicy portu). Moim zdaniem jednak najlepszą opcją będzie dojazd pociągiem do Villefranche Sur Mer. Miejscowość znajduje się tuż obok Nicei za wzgórzem Mont Boron.

Plaża w Villefranche usytuowana jest nad zatoką określaną jako jedna z najpiękniejszych na świecie, nie jest kamienista jak ta w Nicei, a ma drobny żwirek. Przy okazji dodatkowo zwiedzicie urocze miasteczko.

Polecam wyjazd ze stacji Nice Riquier, która nie jest zatłoczona jak główny dworzec i kupując bilet nie trzeba stać w długiej kolejce. Podróż zajmie dosłownie 2 minuty, a za bilet w obie strony zapłacicie 2,40 euro.

3. LOKALNA KUCHNIA

Smakosze zapewne będą chcieli spróbować regionalnych przysmaków. Na Lazurowym Wybrzeżu najpopularniejsza jest kuchnia włoska (Nicea jeszcze 156 lat temu należała do Królestwa Sardynii), śródziemnomorska i tradycyjna francuska. Kilka polecanych przeze mnie restauracji znajdziecie pod tym linkiem.

Dwa najbardziej popularne tradycyjne lokalne przysmaki to Socca i Pissaladiere. Socca to przekąska przypominająca naleśnik, wykonana z mąki z ciecierzycy z dodatkiem oliwy z oliwek i soli. Pissaladiere przypomina trochę pizzę na grubym cieście, ale głównym dodatkiem jest tutaj karmelizowana cebula. Zazwyczaj podaje się ją w prostokątnych kawałkach. Oba te przysmaki znajdziecie zarówno w restauracjach jak i sprzedawane bezpośrednio na ulicach.

Będąc we Francji ciężko odmówić sobie słynnych makaroników. Najlepsze jakie jadłam w Nicei są sprzedawane w Patisserie Cappa, na placu Garibaldi.

Miłego pobytu :)

You Might Also Like