Podróże - małe i duże

Światowa stolica perfum

25 stycznia 2016

Grasse promuje się hasłem „Miasto sztuki i historii”. O ile w kulturę się szczegółowo nie zgłębiałam, tak o historii co nieco już wiem.

Dawno, dawno temu (konkretnie w XVI wieku:) w małym miasteczku na południu Francji śmierdziało na maxa. Przyczyną była znajdująca się tam fabryka rękawiczek ze skóry. Zmęczeni smrodem mieszkańcy postanowi coś na to zaradzić. Upiększali więc zapach skór wyciągiem z okolicznych kwiatów, których w rejonie nie brakuje. Trzy wieki później rękawiczkowy biznes nie przetrwał podatkowych kłopotów, ale produkcja ładnych zapachów zaczęła się opłacać.

Dzisiaj z Grasse znajdują się najstarsze i najsłynniejsze fabryki perfum we Francji. Wciąż generują one połowę obrotu handlowego w przemyśle perfumeryjnym w kraju nad Sekwaną. Co daje zyski na poziomie grubych milionów dolarów. :)

Miasteczko jest francuskim i światowym centrum produkcji naturalnych aromatów. W dzisiejszych czasach w Grasse jest ponad 700 wytwórni. Działalność prowadzi tu także wielu hodowców kwiatów. Obecnie najsłynniejszą marką jest powstała w 1926 roku „Fragonard”. Luksusowy butik znajduje się także w Nicei, na Starym Mieście (11 Cours Saleya).

Atrakcją miasteczka jest Muzeum Perfum. Można tam nie tylko pooglądać eksponaty, ale także (za dodatkową opłatą) wziąć udział w zajęciach, podczas których poznaje się sposób wytwarzania olejków kwiatowych, rozpoznaje aromaty oraz tworzy własną kompozycję zapachową. Trzeba pamiętać, że chęć udziału w szkoleniu należy zgłosić przez przyjazdem.

Samo muzeum nie zrobiło na mnie dużego wrażenia, ale myślę, że jeśli ktoś jest wkręcony w temat perfum, to znajdzie wiele interesujących eksponatów. Ja nie za bardzo wiedziałam co oglądam i chyba błędem było, że nie poprosiłam o przewodnika.

W środku nie można było robić zdjęć, więc niestety nic nie pokaże.

W budynku znajduję się także sklep z perfumami, zapachowymi kosmetykami, olejkami czy świeczkami. Tutaj już było „WOW” :). Jestem dość wybredna jeśli chodzi o zapachy, a tu jakbym mogła to wyszłabym z połową asortymentu. Cudeńka.

Samo miasteczko jest bardzo klimatyczne. Widać, że historia sięga tu daleko. Dodatkowym plusem jest lokalizacja. Grasse znajduje się na wzgórzu, więc widoki jakie można podziwiać robią wrażenie. Jak to na południu Francji już jest, krajobraz malowniczy. Grasse jest popularnym punktem turystycznym na mapie Lazurowego Wybrzeża, żeby spokojnie cieszyć się atmosferą miejsca, polecam wycieczkę po sezonie wakacyjnym.

Ciekawostką jest, że w Grass ma miejsce finałowa akcja powieści Pachnidło. Nagrywano tu też część scen do filmowej adaptacji książki.

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

You Might Also Like