Codzienność we Francji

Jak zapisać dziecko do szkoły we Francji?

5 marca 2016

Żeby zapisać dziecko do francuskiej podstawówki trzeba udać się do merostwa w swojej dzielnicy. To Francja więc niezbędny jest pakiet dokumentów. Potrzebny będzie akt urodzenia dziecka, dokumenty tożsamości rodziców oraz rachunek za prąd (potwierdzający adres zamieszkania). Co ważne, by zapisać dziecko do szkoły we Francji należy także przedstawić kartę sczepień. Tutaj obowiązkowe są sczepienia na polio, błonicę i tężec. Jeśli dziecko jest nieszczepione, będą problemy…

W merostwie dostaje się skierowanie do szkoły najbliższej do miejsca zamieszkania. Następnie z tym dokumentem należy się udać bezpośrednio do placówki i tam wypełnić kilka papierów. Szkoła może także poprosić o dotychczasowe świadectwa, jeśli dziecko wcześniej uczyło się w innej placówce. W przypadku gdy dziecko uczyło się w innym kraju, wszystkie dokumentny muszą być przetłumaczone na francuski przez tłumacza przysięgłego.

We Francji szkoły dzielą się na publiczne i państwowe. Jeśli chce się zapisać dziecko do szkoły prywatnej to zamiast do merostwa, od razu należy się skierować do siedziby szkoły, wcześniej umawiając się na wizytę. Większość szkół prywatnych we Francji to szkoły religijne. W Nicei są to tylko szkoły katolickie i żydowskie. Poza tym w mieście funkcjonują także szkoły międzynarodowe. Głównie prowadzą one edukację w języku angielskim. Wysokość czesnego w szkołach prywatnych zależy od tego czy szkoła realizuje francuski program edukacji i w związku z tym otrzymuje dofinansowanie od państwa. W wyznaniowych szkołach w Nicei czynsz wynosi średnio około 150 euro miesięcznie. W międzynarodowych, które już dotacji nie mają, jest to kwota od 700 do nawet 1500 euro za każdy miesiąc nauki.

Co jeśli dziecko nie zna języka francuskiego?

W takim przypadku uczeń może zostać skierowany do specjalnej klasy przygotowawczej lub na dodatkowy kurs języka. W tego typu klasie dziecko spędza rok lub dwa lata, w zależności od postępów. Ja podpytywałam o klasy przygotowawcze urzędniczkę w dzielnicowym merostwie, ale nie miała pojęcia o czym mówię :). Wynikało to chyba z tego, że w naszej dzielnicy nie ma takiej szkoły oraz z tego, że francuscy urzędnicy są nie ogarnięci i jak coś konkretnie nie należy do ich obowiązków to niewiele wiedzą :). W Nicei są cztery szkoły podstawowe ukierunkowane na naukę obcokrajowców.

Jeśli będzie wam zależało na takiej klasie radzę pytać „wyżej” np. w wydziale edukacji głównego merostwa, a najlepiej od razu skierować się do CASNAV (Centre Academique pour la Scolarisation des Nouveaux Arrivants et des Enfants du Voyage). Jest to centrum edukacji dla nowo przybyłych do Francji dorosłych i dzieci. Form pomocy jest naprawę sporo i brak znajomości francuskiego przez dziecko nie jest tutaj problemem.

Wysłanie dziecka od razu do „zwykłej” klasy też moim zdaniem nie jest złym rozwiązaniem. Sama z niego skorzystałam, aczkolwiek B. akurat francuskiego uczyła się przez rok jeszcze w Polsce i znała już podstawy. Uczeń nieznający języka nie zostanie pozostawiony sam sobie. Nawet jeśli dziecko od razu pójdzie do francuskiej szkoły, może liczyć na duże wsparcie i pomoc. Tutaj takie sytuacje są na porządku dziennym i nikogo nie dziwią. Dla mojej córki zostały zorganizowane dodatkowe lekcje nauki języka, które ma codziennie przez godzinę. Ja co kilka tygodni jestem zapraszana przez jej wychowawczynie i nauczycielkę języka, które zdają mi relacje z postępów jakie B. poczyniła oraz ukierunkowują mnie na rzeczy, które powinna ćwiczyć w domu.
Nigdy nie zdarzyło się żeby jakieś inne dziecko śmiało się z niej np. gdy zrobiła błąd podczas mówienia, co dla dzieci w tym wieku jest bardzo ważne. Koleżanki i koledzy są pomocni i oczywiście dużo się od nich uczy podczas zabaw i rozmów na przerwach. Pamiętajcie, to rodzice zazwyczaj o wiele bardziej panikują, zamartwiając się czy ich pociecha da sobie radę w nowej szkole. Wiem, co mówię :). Dzieciaki zazwyczaj mega szybko łapią język i odnajdują się w grupie.

You Might Also Like