Codzienność we Francji

Jeśli wejdziesz między wrony…? – czyli Francuzi vs. angielski

4 stycznia 2016

 

„Zakochani w swoim języku Francuzi angielskiego nie znają” – to chyba jeden z bardziej popularnych stereotypów na temat mieszkańców kraju nad Sekwaną. Czy prawdziwy? No nie do końca… Ja przed przyjazdem nastawiałam się na duże problemy z komunikacją po angielsku i pozytywnie się zdziwiłam. Opinie od Polaków mieszających we Francji słyszałam różne, więc nie wykluczone, że często miałam farta. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie ten stereotyp jest w dużej mierze krzywdzący, choć ziarnko prawdy w nim jest.

Jeśli chcesz przyjechać na południe Francji na wakacje, problemów z porozumieniem się po angielsku nie powinno być żadnych. Od pracowników hoteli, restauracji czy sklepów w turystycznych miejscach przed zatrudnieniem wymaga się znajomości angielskiego. Po angielsku będą także karty menu, bankomaty, parkomaty czy automaty do sprzedaży biletów na komunikację miejską. Generalnie wszystko co turyście potrzebne. Nie pracujący w branży turystycznej Francuzi też bardzo często angielski znają. (Wyjątkiem są seniorzy, ale wybaczmy staruszkom.)

Przeprowadzając się do Francji bez znajomości języka francuskiego również nie będzie tragedii. Ja mocne podstawy tego języka znałam przed przyjazdem, ale na początku czułam się z francuskim tak niepewnie, że wszędzie starałam się w pierwszej kolejności porozumieć po angielsku. Do tej pory zresztą najczęściej zdarza mi się zaczynać konwersację od Parlez-vous anglais? (pl. Czy Pan/Pani mówi po angielsku?)

I wiecie co? Sytuacje, w których brak znajomości języka angielskiego ze strony francuza był przeszkodą w załatwieniu jakieś sprawy, praktycznie się nie zdarzały.

Szukając mieszkania odwiedzałam wiele agencji nieruchomości i zawsze był ktoś kto po angielsku mówił dobrze. W banku za każdym razem obsługiwano mnie po angielsku. Kasjerzy w osiedlonych spożywczakach bardzo często bez problemu przechodzili na angielski jak o to prosiłam. W urzędzie też sprawę załatwiłam po angielsku (aczkolwiek było wesoło), a i u B. w szkole z nauczycielką czy dyrektorem gadam tylko w tym języku. Umowa na telefon czy internet? Możecie być pewni, że w salonie będzie ktoś, kto zna język sąsiada z północy. Są tu nawet całe firmy, gdzie głównym językiem do komunikacji jest angielski.

Zdarzają się oczywiście także sytuacje, że na „Do you speak english?” słyszałam „no”, albo moje ulubione „yes, very bad” :). To chyba normalne w każdym kraju, że 100 procent społeczeństwa nie zna języka obcego. Ziarnkiem prawdy w stereotypie jest to, że Francuzi często nie mówią po angielsku płynnie, super biegle i mega poprawnie. Przez to konwersacje ich stresują i czują się niepewnie. Warto wtedy rzucić coś w stylu „Don’t worry, my english is not perfect too” i od razu idzie lepiej. Często nawet okazuje się, że ich wcześniejsze stwierdzenia, że znają angielski słabo, są przesadzone. Istnieje nawet duża szansa, że jak ktoś wam powie, że angielskiego nie zna, a spokojnie powoli zaczniecie mówić w tym języku, to i zrozumie i odpowie. Generalnie Francuzi są uprzejmi i pomocni, więc jak zwrócicie się do nich z jakąś prośbą czy pytaniem, raczej nie usłyszycie odmowy.

Moim zdaniem to raczej osoby pochodzące z anglojęzycznych krajów mają problemy z językami obcymi i niechętnie się ich uczą.

Przytoczę jeszcze przykład mojej nauczycielki francuskiego. Rodowita francuska, z Włochami rozmawia po włosku, z Rosjanami po rosyjsku, z Hiszpanami po hiszpańsku, a z całą resztą po angielsku. Poligloci też tu są :).

Jeśli wybieracie się do Francji warto jednak znać kilka podstawowych słów takich jak: bonjour, merci, au revoir, bonne journée, pardon… Oni naprawdę lubią jak ktoś rzuci francuskim powitaniem, nawet jak dalej będzie gadał do po angielsku.

Nie wiem na ile moje spostrzeżenia sprawdzają się w skali kraju. Tekst dotyczy Lazurowego Wybrzeża i oczywiście w innych rejonach ta kwestia może wyglądać różnie. W każdym razie myślę, że śmiało możecie odwiedzać Francję, nawet jak wasza znajomość języka kończy się na „bonjour” i „merci”.

You Might Also Like