Podróże - małe i duże

Nicea turystycznie – wskazówki #1

22 kwietnia 2016

Wielkimi krokami zbliża się sezon turystyczny. Choć na południu Francji głównie w tym czasie słychać Brytyjczyków, Niemców i mieszkańców krajów skandynawskich, to Lazurowe Wybrzeże jest także coraz bardziej popularnym wakacyjnym kierunkiem wśród Polaków. Sporo rodaków wybiera się również na EURO 2016. Mecz Polska – Irlandia Północna zostanie rozegrany 12 czerwca w Nicei. Dla tych którzy planują odwiedzić ten rejon przygotowałam mały przewodnik. Jest to pierwsza część tekstu. W kolejnej opiszę co warto zwiedzić w Nicei.

Kiedy najlepiej przyjechać?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo tak naprawdę każda pora jest dobra. Zależy jaki rodzaj wypoczynku was interesuje. Jeśli zależy wam na plażowaniu to odpowiednie temperatury zaczynają się najwcześniej w kwietniu, a utrzymują do końca października. Jeśli jest to podróż z dziećmi nastawionymi na kąpiele w morzu, to woda najcieplejsza jest w sierpniu. Od czerwca do końca sierpnia jest jednak najwięcej turystów i (zwłaszcza na plażach) bywa tłoczno. W wakacje oczywiście jest najwięcej atrakcji/imprez/koncertów itd.

Pogoda na Lazurowym Wybrzeżu jest słoneczna i ciepła cały rok. Osoby, którym nie zależy na plażowaniu śmiało mogą tu przyjechać zimą i cieszyć się spokojnym zwiedzaniem bez tłumów dokoła. Od września spadają także ceny, zarówno noclegów jak i w restauracjach czy sklepach w turystycznych miejscach. Im bliżej zimy tym taniej. Wyjątkiem jest czas nicejskiego karnawału, który zaczyna się w połowie lutego i trwa do marca.

Gdzie spać?

Wybór hoteli w Nicei jest ogromy, ale ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dobrym wyjściem jest wynajęcie mieszkania. Ta opcja nie tylko lepiej oddaje atmosferę życia na Lazurowym Wybrzeżu, ale także pozwoli sporo zaoszczędzić. Bardzo dużo ofert jest na popularnym portalu airbnb. Ceny mieszkania w centrum zaczynają się od 30/40 euro za dobę. Oczywiście im wyższy standard tym drożej. Przyjazd po wakacjach także odciąży kieszeń.

Podróż samolotem

Od niedawna Polskie Linie Lotnicze na stale wprowadziły bezpośrednie połączenia Warszawa – Nicea. Kupując bilet z kilku miesięcznym wyprzedzeniem zapłacicie około 800 złotych. Z tego co zauważyłam najtańsze loty są w środy. Wiosną i latem 2015 roku z Modlina do Marsylii, raz w tygodniu można było polecieć tanimi liniami Ryanair. Promocyjne bilety czasem kosztowały tylko kilkadziesiąt złotych. Obecnie nie znajduję takiego połączenia, ale watro sprawdzać, bo być może wróci. Z oddalonej o 200 km Marsylii do Nicei można dojechać pociągiem.

Pociągiem do Nicei

Do Nicei można także dojechać pociągiem. Najdłuższa w Europie linia kolejowa Moskwa – Nicea, przejeżdża w sumie przez 7 państw i zabiera podróżnych także z Warszawy. Podróż ze stolicy Polski trwa około 33 godziny i najtańsze bilety w 2 klasie kosztują około 230/250 euro w jedną stronę. Wychodzi taniej niż samochodem (zakładając, że podróżuje 1 osoba), ale znacznie dłużej. Za luksusową opcję w I klasie trzeba zapłacić nawet 1000 euro. Ja na dojazd pociągiem raczej bym się nie zdecydowała, ale spotkałam się z pozytywnymi opiniami osób, które skorzystały z tej opcji. Pociąg podobno jest czysty i wygodny, a podróż choć długa to komfortowa.

fot. nice.aeroport.fr

Dojazd z lotniska

Port lotniczy w Nicei znajduje się przy samym centrum miasta. Ciekawostką jest, że lotnisko w Nicei w 2014 roku w rankingu PrivateFly zostało okrzyknięte „najbardziej malowniczo położonym pasem startowym na świecie”. Jest to także jeden z najruchliwszych portów lotniczych Francji. Większą liczbę pasażerów obsługują jedynie lotniska paryskie. Z obu terminali do centrum jeżdżą autobusy linii 99 i 98. Dokładną trasę przejazdu można sprawdzić na google maps. Bilet kosztuje 6 euro i można go kupić u kierowcy. Dojazd do centrum trwa około 15 – 20 minut. Dobrą opcją jest także niezawodny Uber. Przejazd do centrum, w zależności od odległości miejsca docelowego kosztuje 15-25 euro. Za tę cenę mogą pojechać maksymalnie 4 osoby. Jest też opcja zamówienia vana na więcej osób (max. 7) za wyższą cenę (ok. 30 – 40 euro). Ze standardowych taksówek osobiście nigdy nie korzystałam, ale słyszałam niepochlebne opinie.

Obecnie w Nicei powstaje także linia tramwajowa, która połączy wschodnią część miasta (port morski) z lotniskiem. Prace mają zakończyć się w 2018 roku.

Gdzie zjeść?

Wybór restauracji w Nicei jest ogromy. Najbardziej popularna po francuskiej i śródziemnomorskiej jest kuchnia włoska Poza tym w mieście można znaleźć np. wiele lokali azjatyckich i indyjskich.

Francuzi kochają jeść i celebrować posiłki. Do jakości jedzenia przywiązywana jest tutaj duża waga i nawet jeśli wybierzecie pierwszy lokal z brzegu to szanse, że wyjdziecie niezadowoleni są niewielkie. Polecam korzystanie z opcji „danie dnia” (fr. plat du jour). Takie dania są przygotowywane ze świeżych produktów zakupionych specjalnie na ten dzień. Danie dnia najczęściej składa się z przekąski, głównego posiłku i deseru. Cena zestawu jest korzystniejsza niż w stałym menu.

Ja na swoje „plat du jour” często chodzę do Le Passe’Port (8 quai Docks). To zwykła, mała knajpka z dobrym jedzeniem jakich w mieście pełno, ale jest „moja” :). B. uwielbia ich czekoladowe naleśniki.

Tanią i dobrą opcją jest pizza na wynos. Polecam np. lokal Pizza Snack (róg Rue Cassini i Rue Emmanuel Philibert). Serwują tam jedną z lepszych pizzy jakie jadłam w Nicei, a ceny zaczynają się od 6 euro. W porównaniu do cen w standardowych restauracjach jest to bardzo korzystny deal.

Bardzo fajnym miejscem z dobrym jedzeniem jest także Sotto Sopra – restauracja i galeria sztuki w jednym (28 rue Catherine Segurane). To miejsce jest „ukryte” w bramie bocznej ulicy i wiele turystów jej nie znajduje, dlatego często można się cieszyć kameralną atmosferą. Budynek w którym znajduje się restauracja nazywa się Village Ségurane i znajduje się w przyportowej dzielnicy Antyków. Poza restauracją jest tam wiele małych sklepików ze starociami. Po obiedzie możne śmiało poszukać unikatowe pamiątki :). Miejsce jest bardzo klimatyczne.

Village Ségurane

Między godziną 13 a 15 w restauracjach robi się tłoczno. Później większość lokali jest zamykana i ponownie otwierana dopiero wieczorem na kolację. Jeśli będziecie chcieli coś zjeść po 15, to możecie wybrać się do włoskiej restauracji Paneolio w okolicy Starego Miasta (6 Boulevard Jean Jaures). Tutaj nie tylko jest otwarte o każdej porze dnia, ale także jedzenie jest godne polecenia.

You Might Also Like